Rozvilina
Sweynheymův a Pannartzův tisk s malovanými a zlacenými doplňky (Roma 1469). Caesar, Gaius Iulius: Commentarii de bello Gallico. Commentarii de bello civili, ed. Johannes Andreae, episcopus Aleriensis (Roma, In domo Petri de Maximis [= Konrad Sweynheym et Arnold Pannartz] 1469). Fol. 66b s dílensky pracovanými iniciálami C(Oactus) a O(Mni). Zlatá písmena vystupují z bílého pásového pletence s červenou a žlutou podkresbou (srov. tutéž výzdobu na strahovské sign. DM II 19). Orientalizující pletenec je doplněn vegetabilními motivy. Barevné plochy i černé pozadí pletence jsou dekorovány drobnými bílými trojbody. Z levé části obou iniciál vybíhají krátké tupé rozviliny. U každé iniciály je na margu drobná reprezentanta jakožto vodítko pro kaligrafa. Královská kanonie premonstrátů na Strahově – Strahovská knihovna (Praha), sign. DM III 28.
Kobergerův tisk s malovanými a zlacenými doplňky (Nürnberg 1481). Pius II., papa: Epistolae familiares (Nürnberg, Anton Koberger 1481). Fol. 8a s dílensky pracovanou vícebarevnou iniciálou I(Vlianus) ve výšce 15 řádků (69 x 64 mm). Korpus písmene s růžovým akantem je umístěn ve zlatém pásu na tmavě zeleném perspektivním pozadí. Z dříků iniciály vybíhají krátké rozdvojené drolerie. Pravý a spodní okraj strany pokrývá jiná, mnohem bohatší a částečně zlacená drolerie s vegetativními rozvilinami a kolowratským erbem. Královská kanonie premonstrátů na Strahově – Strahovská knihovna (Praha), sign. DM III 9.
Lit.: BUTSCH, A. F.: Die Bücher-Ornamentik der Renaissance. Eine Auswahl stylvoller Titeleinfassungen, Initialen, Leisten, hervorragender italienischer, deutscher und französischer Officinen. Bd. 1 (Aus der Zeit der Frührenaissance), Bd. 2 (Die Buch-Ornamentik der Hoch- und Spätrenaissance). Leipzig-München 1878-1881; PIEL, F.: Die Ornament-Groteske in der italienischen Renaissance. München 1962.
Lex.: BALEKA, J.: Výtvarné umění. Výkladový slovník (malířství, sochařství, grafika). Praha 1997, s. 316.
Autor hesla: Petr Voit.
Zdroj: Petr Voit, Encyklopedie knihy: starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století, Praha 2006.